Pürnaz Hasdemir - Anasayfa Pürnaz Hasdemir - Anasayfa

Linkler Ressam Hakkında Galeri Sergiler Haberleşme English Version Başka sanat siteleri

1946 yılında Kayseri'de doğdum. İlk resim eğitimimi babam merhum heykeltraş-ressam Hasan Dayıgürepik'ten aldım. 1965 yılında İstanbul Güzel SanatlarAkademisi Heykel Bölümü'nü kazanıp, merhum, Zühtü Müridoğlu'nun ögrencisi oldum. Ancak, bir devlet kuruluşundaki görevim nedeniyle devam zorunluluğu olmayan İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne girdim. Bu arada çocuklarımın oluşu ve eşimin gezici görevi nedeniyle resim çalışmalarıma uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım.

1991 yılında Denizli Kız Meslek Lisesi'nin kumaş boyasıyla desenleme, cam süsleme, porselen boyama ve vitray kurslarından başarı belgeleri aldım. Bu konuda açılan sergilere katıldım. Bu etkinlikler resim çalışmalarına yeniden dönmemi sağladı.

1993 yılında Denizli Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Cevdet Şemsioğlu Atölyesi'nde saygıdeğer hocamın son yıllarında birlikte bir süre çalışma olanağı buldum. Buradaki çalışmalarımda galeri müdürü Celal Günaydın'ın çok olumlu katkıları olduğunu da belirtmek isterim. Pürnaz Hasdemir

1995 ve 1999 yılları arasında İzmir'de Turgut Pura Vakfı Resim Atölyesinde Ressam Ali Riza Kırkan ile çağdaş resim calışmalarına devam ettim. 1999 yılında kurulan Tayf Grubu bünyesinde grup sergilerine katıldım.

Halen resim çalışmalarımı kışın İzmir, yazın ise Bodrum'daki evimde sürdürmekteyim. Değişik zamanlarda iki etki altında kalmış bulunmam nedeniyle ilk resimlerim klasik, sonrakiler ise izlenimci olarak yorumlanabilir.

Pürnaz (Dayıgürepik) HasdemirKatkılarından dolayı sayın Bilge Kurt Torun'a ve web sergimi hazırladığı için Güven İnce ve Barış Hasdemir'e teşekkür ederim.

 
adres adres